8. 6. – BINKOŠTI: Apd 3, 1 – 11 / Ps 104 / 1 Kor 12, 3b – 13 / Jn 20, 19 – 23
15. 6. Sveta Trojica: 2 Mz 34, 4b – 9 / Ps Dan 3 / 2 Kor 13, 11 – 13 / Jn 3, 16 – 18
19. 6 – SVETO REŠNJE TELO IN KRI: 5 Mz 8, 2 – 16 / Ps 174 /1 Kor 10, 16 – 17 / Jn 6, 51 – 58
22. 6. – 12. navadna nedelja: Jer 20, 10 – 13 / Ps 69 / Rim 5, 12 – 15 / Mt 10, 26 – 33

8. 6. – BINKOŠTI – PRIHOD SVETEGA DUHA

Pod noč tistega dne, prvega v tednu, ko so bila tam, kjer so se učenci zadrževali, vrata iz strahu pred Judi zaklenjena, je prišel Jezus, stopil mednje in jim rekel: »Mir vam bodi!« In ko je to rekel, jim je pokazal roke in stran. Učenci so se razveselili, ko so videli Gospoda. Tedaj jim je Jezus spet rekel: »Mir vam bodi! Kakor je Oče mene poslal, tudi jaz vas pošiljam.« In ko je to izrekel, je dihnil vanje in jim dejal: »Prejmite Svetega Duha! Katerim grehe odpustite, so jim odpuščeni; katerim jih zadržite, so jim zadržani.« (Jn 20, 19 – 23).

Ko se je Jezus prvič prikazal desetim apostolom, jih je kar dvakrat pozdravil z »Mir vam Bodi!« Potem jih je poslal naj nadaljujejo njegovo delo. Hkrati je dihnil vanje in jim resno položil na srce: »Prejmite Svetega Duha!« ter glede odpuščanja grehov. Vse je tako zelo strnjeno, da je težko kaj posebej poudarjati, ali drugače komentirati.

Danes praznujemo prav dogodek, ko se je to v resnici uresničilo. Sveti Duh je prišel nad apostole in ostale navzoče v dvorani zadnje večerje, ki se od slej imenuje Binkoštna dvorana. Takrat se je zgodilo dvoje. Apostoli so dobili potrjeno svoje poslanstvo, hkrati pa so dobili darove Svetega Duha za sebe. Za nas ostale kristjane se to zgodi ob birmi za osebno rabo ob krstu in predvsem zakramentu svetega reda in raznih zaobljubah, ali misijah pa za službeno duhovništvo.

Ob vsakoletnih binkošti se predvsem spominjamo svoje birme in poglabljamo v darove, ki so nam dani, da bi vsak na svojem področju čim bolje uspel in bogatil vse občestvo. Apostol Pavel je na več mestih pojasnil zlasti v 1Tes, da se darovi dajejo vsakemu po njegovi meri in za njegovo mesto v skrivnostnem Jezusovem telesu Cerkvi. Kristjani nismo nepovezani posamezniki, ampak člani občestva, ki ima svoje krajevno vodstvo in se vključuje v vesoljno Cerkev. To pa pomeni, da ni kristjan sam sebi zadosti, ampak se v polnosti lahko uveljavlja v povezavi in odnosih do so bratov kristjanov. Tega nikoli ne pozabljajmo.

15. 6. NEDELJA SVETE TROJICE

Bog je namreč svet tako vzljubil, da je dal svojega edinorojenega Sina, da bi se nihče, kdor vanj veruje, ne pogubil, ampak bi imel večno življenje. Bog namreč svojega Sina ni poslal na svet, da bi svet sodil, ampak da bi se svet po njem rešil. Kdor vanj veruje, se mu ne sodi; kdor pa ne veruje, je že sojen, ker ne veruje v ime edinorojenega Božjega Sina. (Jn 3, 16 – 18).

Po binkošti praznujemo slovesni praznik Svete Trojice. Na ta dan počastimo troedinega Boga Očeta in Sina in Svetega Duha. Nikar se ne zapletajmo preveč v te razne miselne napore, ker gre itak za nedoumljivo skrivnost, ki se je bomo do sitega nagledali in uživali v nebesih. Za sedaj nam zadostuje zavedanje, da Bog deluje v odnosu nas ljudi kot Sveta Trojica. Naj nam nikoli ne bo od več slaviti Troedinega Boga, se mu zahvaljevati in ga po človeško predvsem prositi v vsemogočih potrebah.

19. 6. – SVETO REŠNJE TELO IN KRI

Jaz sem živi kruh, ki sem prišel iz nebes. Če kdo jé od tega kruha, bo živel vekomaj. Kruh pa, ki ga bom dal jaz, je moje meso za življenje sveta.«
Judje so se tedaj med seboj prepirali in govorili: »Kako nam more ta dati svoje meso jesti?« Jezus jim je tedaj rekel: »Resnično, resnično, povem vam: Če ne jeste mesa Sina človekovega in ne pijete njegove krvi, nimate življenja v sebi. Kdor jé moje meso in pije mojo kri, ima večno življenje in jaz ga bom obudil poslednji dan. Kajti moje meso je resnična jed in moja kri resnična pijača. Kdor jé moje meso in pije mojo kri, ostaja v meni in jaz v njem. Kakor je mene poslal živi Oče in jaz živim po Očetu, tako bo tudi tisti, ki mene jé, živel po meni. To je kruh, ki je prišel iz nebes, ne tak, kakršnega so jedli vaši očetje in so pomrli: kdor jé ta kruh, bo živel vekomaj.« (Jn 6,51 – 58).

Po prazniku Svete Trojice se še enkrat povrnemo na veliki četrtek in posebej proslavimo postavitev sv . Rešnjega telesa in Krvi. To najlepše proslavimo s slovesnim bogoslužjem in nato še s procesijo po trgu. Osebno pa se seveda potrudimo za vreden in čim bolj reden prejem sv. obhajila. Posebno praznovanje je tudi dan prvega svetega obhajila. Čeprav se mladi kristjani kaj dosti niti ne zavedajo, koga so prejeli v podobi svete hostije, se pri tem zanašamo na njihovo mladostno čistost in sproščeno zavzetost. To je pa veliko več, kot naše odraslo filozofiranje. Zato prav vsi vedno lepo povabljeni k nedeljskim in prazničnim sv. mašam, k rednemu in vrednemu prejemanju sv obhajila in seveda veliki hvaležnosti, da imamo že skoraj 800 let rednega duhovnika, ki nam oboje omogoča.

Torej iskreno povabljeni tudi k letošnji telovski procesiji, ki bo na 12. navadno nedeljo 22. junija po sv. maši, ki se prične ob 10h.

tav-logo-mali.jpg

dalibor

Naš brat p. Dalibor se gotovo spominja, kako je on pripravljal svoje mlade na veliki dogodek. Pri nas se utrjuje, da bo zopet lahko samostojno pripravljal otroke na obhajilo in življenje…
K nam je prišel lani ravno za telovsko procesijo.

obhajanci
Vedno se Bogu zahvaljujmo za te mlade kristjane. – Prvoobhajanci 2014

Veroučna stran: Kako naj ravnamo z darovi Svetega Duha?

Pri pripravi na birmo otrokom skušamo čim bolje približati sedem darov Svetega Duha. To še ponovimo med devet dnevnico. Seveda je v praksi bolj konkretno. Večkrat uporabimo namesto darov besedo talent. Nekdo je posebej talentiran za.. (recimo za smučarske skoke - Peter Prelc). Drugi je nadarjen za umetnika…

Vsak človek ima za nekaj določeno sposobnost in velika sreča je, če jo odkrije in še večja, če jo more čim bolj izkoristiti. Za to so potrebne primerne splošne pa tudi posebne okoliščine. Ko se vse skupaj sestavi, lahko govorimo o posebnem – lahko celo čudežnem otroku. (Naš veliki športnik Miroslav Cerar je bil kot otrok bolan in slaboten. Zdravnik je staršem svetoval ukvarjanje s športom in dobili smo nekajkratnega svetovnega in olimpijskega prvaka.).

Če še opozorim na Jezusovo priliko o talentih, kjer dodatno nagradi tistega, ki ima največ in oropa neuporabnega lenuha in mu vzame še to malo, kar ima, se moramo zamisliti na seboj. Dobro je redno kritično presojati, ali sem se dovolj potrudil in odkril svoje darove. Ali bi jih lahko še bolje uporabil za svojo rast in pomoč – obogatitev širše skupnosti.

Sam sem pred 41 leti zelo mlad pričel z obrtjo. Po nekaj letih pa sem začutil, da moram življenjsko pot obrniti v drugo smer. Takrat sem se spraševal, če kot duhov¬nik lahko več prispevam za širšo družbo, kot z obrtjo. Pomagal mi je novomeški prošt in zelo na lahko zatrdil, da tu ni nobene dileme, naj vendar sledim klicu. Splet okoliščin me je pripeljal med vas. Tako sem lahko župnik in tudi mizarjenje še zdaleč ni zanemarjeno…. Res se s tem ne ponašam, rad bi samo poudaril, da se splača potru¬diti in odkriti tiste splošne pa tudi posebne darove, ki jih gotovo imamo. Vse prav lepo vabim, da se čim bolj dejavno vključite v župnijske pa tudi krajevne zadeve. Med pripravo na birmo in obhajilo, se je pokazalo, da marsikaj znamo, le priti je treba bližje in podariti nekaj lepega ostalim ter prispevati k slavljenju našega dobrega Boga, device Marije ter svetnikov. Le pogumno prostora je za vse.

Spored sv. maš in bogoslužja

P 9. 6. 20.00 Zg papeža in naše škofe ter nove nadškofe
T 10. 6. 20.00 Pr † starši Šmalcelj in brat Jože
S 11. 6. 20.00 Trg † Jakob Rom n. Pavla
Č 12. 6. 7.00 Trg za srečo pri delu naših dobrotnikov
P 13. 6. 20.00 Trg na čast sv. Antonu v zahvalo
S 14. 6. 16.00
20.00
Laze na čast sv. Vidu za globlji uvid svoje stvarnosti
Rd † Katarina Kobe 8. dan
N 15. 6. 8.30
10.00
Čeplje za farane in dobrotnike
Anton † Jože Pavlakovič obl.
- za zdravje Sedejevih
P 16. 6. 20.00 Pr za srečo in varstvo pri delu
T 17. 6. 20.00 Zg za zdravje Troha
S 18. 6. 20.00 Trg † starši Jožica in Vinko Kunstelj
Č 19. 6. 10.00 Trg za farane i dobrotnike
- za duhovne poklice
P 20. 6. 20.00 Trg na čast sv. Judu Tadeju
S 21. 6. 20.00 Rd † Ana Štangelj obl. D. Radenci
N 22. 6 8.30
10.00
Sl za duše v vicah
Trg † Marija Šmalcelj obl. Jerjeva
- † Ivan in Edo Mihelič obl.

22. 6. ob 10 h 46. romanje bolnikov in invalidov ter ostarelih k Mariji Pomagaj na Brezje. Odhod ob 6.30 izpred župnišča: Čeprav nas naša škofija vabi tudi na Zaplaz, se ne moremo odreči, da vsaj mala skupina ne bi poromala na Brezje. Letos se praznuje 200 letnica milostne podobe. Ker nimam vinjete, je treba iti malo prej po regionalni cesti. Prijavite se čim prej, ker je število sedežev v kombiju samo 8.

25 .5 in 1. 6. Nabirke za blaženje posledic katastrofalnih poplav na Hrvaškem, BiH in v Srbiji. Zahvaljujem se vsem, ki ste darovali, čeprav je bilo na hitro organizirano. Seveda še vedno lahko kaj dodate tudi tisti, ki trenutno niste zmogli. Saj bo obnova trajala leta in leta.

15. 6. 10.00 Antonovo žegnanje: Lepo vabljeni. Kljub temu, da je slovesni prazniki Svete Trojice, bomo imeli mašo pri sv. Antonu. Kot sem že omenil v prejšnjih št., se bomo skušali ob sliki Narodne pomiritve zamisliti nad našo Slovensko in domačo razklanostjo in prositi za čim bolj učinkoviti sodelovanje.

Čestitka: Te dni pevska skupina Polanski odmev praznuje 10 letnico delovanja. Iskreno jim  čestitamo tudi za prijeten jubilejni koncert 6. 6. Seveda si želimo, da bi se čim več članov pridružilo našem cerkvenem pevcem.

V juniju skrbijo za krašenje farne cerkve Deskova in Kovača vas.