8. 1. – nedelja Jezusovega krsta: Iz 42, 1 – 7 / Ps 29 / Apd 10, 34 – 38 / Mt 3, 13 – 17
15. 1. – 2. nedelja med letom: Iz 49,3. 5 – 6 / Ps 40 / 1 Kor 1, 1 – 3 / Jn 1, 29 – 34
22. 1. – 3. nedelja med letom: Iz 8, 23; 9, 1 – 3 / Ps 27 / 1 Kor 1, 10 – 13. 17 / Mt 4, 12 – 23

8. 1. – JEZUSOV KRST

Glejte, moj služabnik, ki ga podpiram, moj izvoljeni, ki se ga veseli moja duša. Položil sem nanj svojega duha, narodom bo delil pravico. Ne bo vpil, ne bo povzdigoval in ne dal slišati svojega glasu po ulicah. Nalomljenega trsta ne bo zlomil in tlečega stenja ne ugasil, zvesto bo delil pravico. Ne bo opešal in ne klonil, dokler ne vzpostavi pravice na zemlji in otoki ne dočakajo njegove postave. Tako govori Bog, Gospod, ki je ustvaril nebo in ga razpel, ki je razprostrl zemljo in njeno rast, dal dih ljudem na njej in duha hodečim po njej. Jaz, Gospod, sem te poklical v pravičnosti in te prijel za roko, varujem te in te postavljam za zavezo ljudstvu in za luč narodom, da odpreš slepe oči in izpelješ jetnike iz zapora, iz ječe tiste, ki sedijo v temi.
(Iz 42, 1 – 7)

Z praznikom Jezusovega krsta zaključujemo osrednji božični čas. Jezusa vidimo odraslega v polni življenjski moči, ko pride k Janezu. Sicer sta bližnja sorodnika, vendar se prej nista osebno srečala, da ga Janez ni poznal. Kljub temu je začutil, da bi morala vloge zamenjati. Jezus je vztrajal in Janez je dobil potrditev od zgoraj, ko je videl Svetega Duha in slišal Očetov glas: »Ta je moj ljubljeni Sin, nad katerim imam veselje.« (Mt 3, 17b). To je Janeza prepričalo, da je Jezus res tisto Jagnje Božje, ki odjemlje greh sveta. prim (Jn 1, 29 b). Janez je pričeval na kratko, ampak prerok Izaija je napisal 4 speve o Božjem služabniku. V prvem spevu, ki ga beremo to nedeljo, ga predstavi kot nekaj izjemnega. V njem je sama pozitiva sama svetloba, o negativi ni sledi. Predvsem poudarja, da bo vodil svoje ljudi k Bogu, ne glede v kakšnem stanju se nahajajo. Iz speva se zrcali Božji načrt z nami, ki ga lahko prevedemo v Božje usmiljenje. Janez Krstnik pa zatrdi, da je on tisto edino Božje Jagnje, ki bo odvzelo greh sveta. Končno se je izkazalo, da je Jezus ob krstu prevzel odgovornost za vse naše grehe. Na križu bo zadostil Očetu za vse nas, zato Oče zatrdi: »Ta je moj ljubljeni Sin, nad katerim imam veselje.«

15. 1. 2. nedelja med letom

Rekel mi je: »Ti si moj služabnik, Izrael, ki se bom v tebi poveličal.« Zdaj pa govori Gospod, ki me je v materinem telesu upodobil za svojega služabnika, da bi Jakoba pripeljal spet k njemu in Izraela zbral pri njem – tako sem bil počaščen v Gospodovih očeh in moj Bog je bil moja moč – rekel je: »Premalo je, da kot moj služabnik vzpostaviš le Jakobove rodove in privedeš nazaj Izraelove rešence. Zato sem te postavil za luč narodom, da boš moje odrešenje do konca zemlje.«
(Iz 49, 3. 5 – 6)

Tema nadaljuje od prejšnje nedelje. Izaija stopnjuje predstavljanje Božjega služabnika. Sicer ga nekako naslavlja, da je to ves Izrael. Toda to je premalo, zato dostavi da ga bo postavil za luč narodom, da bo odrešenje do konca sveta.

V Evangeliju je zapisano Janezovo pričevanje, da je Novo krščeni Jezus res tisto izbrano Jagnje, ki bo odvzelo - izbrisalo vse grehe sveta.

V božičnem času je na jaslicah veliko ovčk in jagnjet, kar bi nas lahko zamotilo, da ne bi prepoznali v 'Jezuščku' pravega Odrešenika, ki bo nas opozoril na resnost življenja. Na zadnje se bo predal v najbolj kruto daritev za odrešenje sveta.

Bog je že z rojstvom pokazal, da misli zares. Njegov Sin se je rodil daleč od doma in od ljudi v zasilnem hlevu. Že to je bilo posebno znamenje. Njegovo delovanje je bilo svobodno odprto za vse sloje in narode. Sprejel je vsakega, ki se mu je približal. Seveda so ga najbolj oblegali bolni, odrinjen, grešni in otroci. Farizeji so stali v varni razdalji in pazili na ključno napako, ki je pa niso dočakali. Sami so potem zakrivili svojo usodno napako, da ga niso sprejeli, ampak poslali na križ.

Kot vemo, je Jezus med pribijanjem na križ molili: »Oče, odpústi jim, saj ne vedo, kaj delajo.« (Lk 23, 34). Gre za bistvo Jezusovega prihoda na svet in njegovega odrešenjskega dejanja. Človek se je po hudičevi zvijači ločil od Boga. Te zvijače nas spremljajo tako rekoč na vsakem koraku. Zato nam je Jezus luč v razsvetljenje. Končno nam je s svojo žrtvijo odprl vrata v nebesa. Hkrati je v Cerkvi po zakramentih stalna pomoč za dosego našega življenjskega cilja.

Ko to pišem, poslušam prenos pogreba zaslužnega papeža Benedikta XVI. Papež Frančišek ga pospremi, naj gre k Očetu, kot zvesti pastir, ki je vse življenje preživel v službi Cerkvi in ljudem. Naj sedaj v nebesih gleda in posluša svojega Odrešenika…

Ko to pišem, poslušam prenos pogreba zaslužnega papeža Benedikta XVI. Papež Frančišek ga pospremi, naj gre k Očetu, kot zvesti pastir, ki je vse življenje preživel v službi Cerkvi in ljudem. Naj sedaj v nebesih gleda in posluša svojega Odrešenika…

Skavti so prinesli luč iz Betlehema in dejali vsem: Vstani in sveti. Torej!?

Odšel je veliki pastir

Na starega leta dan dopoldne je zaspal za ta svet zaslužni papež Benedikt XVI. msgr. dr. Jozef Ratzinger. O pokojnih 'vse dobro' še zlasti ob smrti. Vendar o tem pokojniku imamo kaj povedati po resnici in pravici. Veliko so ga napadali in obtoževali. Sedaj prihaja na dan njegova prava veličina. Bil je najboljši teolog prejšnjega stoletja. Kot kardinal je opravljal najbolj odgovorno funkcijo kot prefekt kongregacije za nauk vere. In bil desna roka sv. Janeza Pavla II.

Ne bom našteval, lahko si preberete zlasti v Družini in drugem verskem tisku. Bodimo hvaležni in se mu priporočajmo. Zanj smo maševali včeraj 4. 1. 2023 dekanijski duhovniki na konferenci v kapeli Janeza Krstnika. Gotovo mu je Bog bogat plačnik. Naj počiva v miru v grobu svetnika Janeza Pavla II. Dokler ne bo telo prenešeno v baziliko ob razglasitvi za svetnika.

Grozdetovo leto

Prvega januarja je poteklo 80 let od mučeništva bl. Alojzija Grozdeta. 27. maja pa bo stoletnica njegovega rojstva. Glavna slovesnost bo na njegov stoti rojstni dan 27. maja na Zaplazu. Takrat bomo poromali v čim večjem številu. Upam, da bo Tonetu do takrat uspelo narediti njegov portret za naše nove klopi, kjer se mu bo pridružilo še 14 slovenskih mučencev in pričevalcev. Pridite molimo!

Razmislek ob koncu leta

Ob koncu leta je potrebno prepisati matične knjige, narediti statistiko in opraviti obračune. Tu se pojavijo razne številke, ki pač izražajo naše stanje.

Krstov je letos za dva več, kot pogrebov, vendar se niso rodili vsi letos. Žal niso vsi novorojenčki tudi krščeni. Nekateri sploh ne bodo dočakali milosti sv. krsta, ker starši podlegajo nevarni miselnosti, 'naj se dajo krstiti kot odrasel'.

Poroke ni bilo nobene, sta se pa dve naši faranki poročili v drugi župniji + eden, ki je bil pri nas samo prijavljen. Od 10 krščencev je samo ena družina cerkveno poročena. Ostalih devet jih živi 'na koruzi'. Tudi to stanje izloči starša iz občestva posvečujoče milosti. To je sedaj nekako trend v nekem majhnem upanju, da se bodo poročili, ko bodo utegnili. To je zelo tvegano in zlasti z verskega zornega kota 'ne gospodarno', ker se izločijo in odrečejo nebeškim nepovratnim sredstvom. Sliši se malo zastarelo, vendar je na to zelo jasno in precizno odgovarjal ravnokar pokopani zaslužni papež Benedikt XVI.

Spored sv. maš in bogoslužja

P 9. 1. 17.00 Trg † Ivan Špehar obl. in 90 let
T 10. 1. 17.00 Pr za zdravje na duši in telesu ter blagoslov v družini
S 11. 1. 17.00 Trg † Katarina in Ivan Konda Dol
Č 12. 1. 17.00 Trg † Jože Mihelič n. Štefanc
P 13. 1. 17.00 Rd † rajni Radenčani
S 14. 1. 17.00 Trg † Tončka Antič za rojstni dan
N 15. 1. 10.00 Trg za farane in dobrotnike
P 16. 1. 17.00 Pr † Nada Panjan n Konda Dol
T 17. 1. 17.00 Trg v dober namen za Jurija in Meto
S 18. 1. 17.00 Trg † Jože Šterk N M Dolkoč
Č 19. 1. 17.00 Čeplje † rajni Tkalčič Brezovica
P 20. 1. 17.00 Rd † Jože Grenc n Petra
S 21. 1. 17.00 SL † Franc Gabrovec
N 22. 1. 10.00 Trg za farane in dobrotnike

12. 1. 17.00 Dekanijsko srečanje prostovoljcev Karitas
Na  četrtek po treh kraljih gostimo dekanijske prostovoljce Karitas. Zaradi korone je dvakrat odpadlo, zato se letošnjega še bolj veselimo. Povabljeni so tudi iz Škofijske karitas s škofom na čelu. Bomo videli, koliko jih pride. Vas domače prostovoljce toplo vabim, da pridete vsi, ki ste vedno pripravljeni kaj postoriti za človeka v stiski. Včasih je tudi župnik v stiski za kaj postoriti v župniji, da prosim pomoči. Torej vsi, ki pomagate, da župnija funkcionira.
Jezus je svetoval apostolom, naj se kje na samem odpočijejo. Žal so njih odkrili in skoraj prehiteli, da je moral tem Jezus pomnožiti kruh. Mi se bomo že nekako stisnili v kapelo J K in nato v veliko kuhinjo, da se melo založimo in pogovorimo z enako mislečimi.

Statistika:
Krsti 10, 7 domačih in 3 od drugod; 1 iz cerkvenega zakona, 9 iz partnerstva brez tudi civilne poroke
Prvo obhajilo 3, birma 8, porok nič, pogrebov 8

18. 1. do 25. 1. Molitvena osmina za edinost kristjanov.
»Naučite se delati dobro, skrbeti za pravico«
Kruta vojna v Ukrajini nas opozarja, kako daleč smo še od prave krščanske edinosti, ko eden patriarh zagovarja Rusko agresijo, drugi pa ukrajinsko pravico do obrambe. Umira na deset tisoče

V Januarju skrbijo za kapeli Zagozdac in Podgori.