19. 1. – 2 . navadna nedelja: Iz 62, 1 – 5 7 PS 96 / 1 Kor 12, 4 – 11 / Jn 2, 1 – 11
26. 1. – 3. navadna nedelja: Neh 8, 2 – 10 / Ps 19 / 1 Kor 12, 12 – 30 / Lk 1, 1 – 4 . 4, 14 – 21
2. 2. – SVEČNICA: Mal 3, 1 – 4 / Ps 24 / Heb 2, 14 – 18 / Lk 2, 22 – 40

19. 1. – 2. navadna nedelja

Tretji dan je bila svatba v galilejski Kani in Jezusova mati je bila tam. Na svatbo so bili povabljeni tudi Jezus in njegovi učenci. Ko je vino pošlo, je rekla Jezusu njegova mati: »Vina nimajo.« In Jezus ji je dejal: »Kaj imam s teboj, žena? Moja ura še ni prišla.« Njegova mati je rekla strežnikom: »Kar koli vam reče, storite.« Tam pa je stalo šest kamnitih vrčev za judovsko očiščevanje; držali so po dve ali tri mere. Jezus jim je rekel: »Napolnite vrče z vodo!« In napolnili so jih do vrha. Nato jim je rekel: »Zajemite zdaj in nesite starešini!« In nesli so mu. Ko je starešina pokusil vodo, ki je postala vino, in ni vedel, od kod je – strežniki, ki so zajeli vodo, pa so vedeli –, je poklical ženina in mu rekel: »Vsakdo postreže najprej z dobrim vinom, in ko se ljudje napijejo, s slabšim, ti pa si dobro vino prihranil do zdaj.« Tako je Jezus v galilejski Kani naredil prvo od znamenj in razodel svoje veličastvo in njegovi učenci so verovali vanj.
(Jn 2, 1 – 11)

Gre za enega lepših odlomkov v Janezovem evangeliju. Poročilo o svatbi, ki ji je grozil očiten škandal. Vendar ga je Jezus preprečil na mamino opozorilo. Vsaka svatba naj bi bila najlepši in najbolj vesel dogodek poročenih. Dejstvo pa je, da se marsikatero poročno slavje ne konča ravno zadovoljno vsaj za nekatere udeležence. Včasih je bilo tudi dokaj solz, ko se je nevesta poslavljala od domačih, kar je normalno. Večkrat pa je nevesta jokala, ker so ji drugi izbrali moža, ali je bil otrok na poti in je bila izbira prisiljena. Tokrat je bil problem zaradi premalo vina, ki ga na ohceti res ne sme zmanjkati. Ne gre samo za dobro osvežujočo pijačo. Vino ima tudi simbolni pomen, ker simbolizira veselje v konkretnem in prenesenem pomenu. Pravo krščansko veselje je v tem, da se ustanovi nova družina, kjer se bodo rojevali novi ljudje in kristjani.

V odlomku evangelist poudari, da je Marija opazila zadrego in jo posredovala Jezusu. On se je malo obotavljal, vendar je Marija zaupala in dala navodila strežnikom. (zajeti vodo iz vrčev, ki so prej rabili za umivanje nog in nesti starešini, naj poskusi, če je novo vino za kaj, je bila kar korajžna poteza). Potem se je tudi starešina začudil, od kod tako dobro vino. Verjetno je vedel, da so z vinom bolj na tesno. Skratka zgodilo se je znamenje na čudenje in veselje vseh prisotnih. Apostoli so hkrati utrdili svojo odločitev, da sledijo pravemu Učitelju.

Mi smo že nekako skoraj pozabili na pravo veselje poročnega slavja, ker se dogaja tako redko. V svetem letu je gotovo na mestu apel: »Vsi, ki imate možnost se čim prej poročite in tako sebi ter nam omogočite ta pravega svatovskega veselja!«

26. 1. – 3. navadna nedelja

Prišel je v Nazaret, kjer je odraščal. V soboto je po svoji navadi šel v shodnico. Vstal je, da bi bral, in podali so mu zvitek preroka Izaija. Odvil je zvitek in našel mesto, kjer je bilo zapisano:
Duh Gospodov je nad menoj, ker me je mazilil, da prinesem blagovest ubogim. Poslal me je, da oznanim jetnikom prostost in slepim vid, da pustim zatirane na prostost, da oznanim leto, ki je ljubo Gospodu. Nato je zvitek zvil, ga vrnil služabniku in sédel. Oči vseh v shodnici so bile uprte vanj. In začel jim je govoriti: »Danes se je to Pismo izpolnilo, kakor ste slišali.«
(Lk 4, 14 – 21)

Zopet nadaljujemo z Lukom, ki predstavi Jezusa v svojem domačem Nazaretu. Po navadi je v soboto prišel v shodnico in se prijavil za branje. V Izaijevi knjigi je našel pravo mesto, ki predstavlja Odrešenikov program. Duh Gospodov se je pojavil nad njim in ga mazilil za odrešenjsko poslanstvo. Gre za osvoboditev konkretno in simbolno. Najprej za res. Vse je treba osvoboditi fizičnih vezi ter ovir. Končno gre za osvoboditev duhovnih vezi in ovir. V svetem letu je to še toliko bolj pomembno tudi za nas, da se razbremenimo materialnih in duhovnih ovir. Najprej je treba prositi Gospoda, da nas osvobodi predsodkov, kako se ne da nič spremeniti. Če se zavzamemo, se lahko vse spremeni. (Če ste poslušali mojo zgodbo, veste, da je meni uspelo povsem zamenjati smer, kar je bilo na pričetku negotovo in primerno naporno. Ampak z Božjo pomočjo je nekako uspelo...). Tako je treba premagati neki strah, kaj si bo župnik mislil, če mu pri spovedi vse povem. Vesel bo in z veseljem bo pomagal obrniti v bolj pravo smer.

Svetoletno geslo je »Romarji upanja«.

Pogumno stopimo na to pot skupnega romanja v nebesa. Pri tem se spodbujajmo in drug za drugega molimo, da bi nam vsem uspelo.

Če bi Evangelij brali malo naprej, bi slišali, da so bili eni veseli milostnega trenutka, drugi pa so Jezusa skoraj porinili preko obzidja. Ne postanimo podobnim godrnjačem, ker bo Jezus odšel mimo nas s svetim letom vred.

Kako bo z našimi pokopališči?

Uspelo mi je vpisati vsa plačila in prepisati naslove, kar sem posredoval Komunali, da bodo oni sedaj poslali vsem v podpis nove pogodbe in položnice za eno leto 2025. Med prepisovanjem sem ugotovil, da ima večin poravnano do leta 2024. Žal je kar nekaj, ki jim kaže kar nekaj lukenj za dve, štiri, ali več let. Nekaj pa je tudi takih, ki sploh niso plačevali. Izgovori so nesramni in človeka ne vredni, namreč da niso vedeli, da niso dobili položnice na dom …

Lepo bi bilo, da se vsi zamudniki oglasite pri župniku in skušate čim prej zadeve urediti. Če ne bo, bom obvestil novega upravitelja, naj si ne plačnike zabeleži in ukrepa po zakonu, ki predvideva, da se po treh letih ne plačevanja lahko grob ukine, ali da v mirovanje, ki ga je treba ob morebitnem pogrebu aktivirati z poravnanjem zapadlih obveznosti. La to je ob pogrebu zelo težko in neprijetno opravilo. Torej uredimo zadeve pravočasno.

Da ne bo pomote. Zapadle obveznosti je treba poravnati župniji, ki je zlasti ob preureditvi pokopališča imela, kar nekaj stroškov (nekaj sto € manj od 2.000,00).

Kako je bilo na pričetku svetega leta?

romarji upanjaNa praznik Svete Družine smo poromali 4 predstavniki župnije v Novo mesto. Dan je bil izjemno lep, kot izbran za tako pomemben dogodek. Duhovniki smo se oblekli na škofiji v liturgična oblačila in potem skupaj došli v Klošter v cerkev sv. Lenarta. Od tam smo v procesiji krenili v stolnico, ki je bila prvič zares 'nabita' od kar imamo škofijo. Ob koncu je škof msgr. Andrej Saje izročil logotipe svetega leta predstavnikom župnij.

Tede molitve za edinost kristjanov»Veruješ to?« od 18. 1. do 25. 1. 2025

V svetem letu je molitev za našo krščansko edinost še toliko bolj aktualna. Zato jo podprimo tudi s kakšnim konkretnim dejanjem sprave v družini, so-seski pa tudi širše. Nikar ne odlašajmo, ampak uresničujmo oba gesla. To je vsi smo romarji upanja in ali res verujem v našo versko in splošno edinost?

Jubilejno leto 2025

Za našo župnijo je letošnje sveto leto še posebej jubilejno. V prvi vrsti gre za župnijo, ki bo 10. maja stara okroglih 777 let. Farni list Oznanila je dopolnil 50. let. Drugo se nanaša na župnika, ki bo 23. 6. dopolnil 75 let, 29. 6. 40 let duhovništva in 15. 8. 35 let bivanja med Vami, kot župnik. Osebno še bom avgusta dopolnil 60 let gasilstva. 18. 10. bo minilo 20 let, kar nam je p. Svetozar Kraljević v Međugorju obljubil, da nam pomagajo odpreti komuno.

Verjetno se bo še kaj pokazalo. Lepo vabljeni, da praznujemo skupaj.

Spored sv. maš in bogoslužja

P 20. 1. 17.00 Pr v zahvalo n. I. K.
T 21. 1. 17.00 Trg † rajni Marentič n. Marko
S 22. 1. 17.00 Trg za srečen porod
Č 23. 1. 17.00 Trg Angela obl. in rajni Markovič Dol
P 24. 1. 17.00 Rd †po namenu N M
S 25. 1. 11.00 Trg † Jani Majerle 1. obl.
N 26. 1. 10.00 Trg za farane in dobrotnike
P 27. 1. 17.00 Pr † Katica Bižal 30. dan
T 28. 1. 17.00 Trg † starši Medic in Kuzma
S 29. 1. 17.00 Trg za uspeh v šolskem letu 24 /25
Č 30. 1. 17.00 Trg † Marko in Marija Šterbenc obl. Močile 2
P 31. 1. 17.00 Rd † Peter in Katarina Šterbenc
S 1. 2. 17.00 S L † Alojz Šmalcelj
N 2. 2. 10.00 Trg SVEČNICA za farane in dobrotnike

9. 1. 2025 ob 17.00 dekanijsko srečanje sodelavcev Karitas. Vsakoletno srečanje nam organizatorjem zavda kar nekaj skrbi. Naj prej, če bodo prišli iz vseh župnij. Potem, če bo dovolj prostora v naši kuhinji itd. vendar je do sedaj bilo vsega ravno prav. Letos smo imeli že v kapeli zelo dober občutek. K temu so prispevali navzoči duhovniki. G. dr. Štefan Hosta predsednik Škofijske karitas, ki je vodil somaševanje. Nato g. Peter Kokotec generalni vikar naše škofije, ki je lepo pridigal, g. Anton Gnidovec naš dekan, g. Branko Jurejevčič  župnik iz Kočevja in Jaz, ki imam kar nekaj funkcij Karitas na župnijski, dekanijski, škofijski in republiški ravni.
Po ogledu jaslic je vedno agape. Krvavice je po primerni ceni priskrbel sosed Peter Mavrin, klobase mesar Pepe iz Črnomlja. Za prijetno razpoloženje je v cerkvi in kuhinji poskrbel Toni V., z tekočimi dogodki pa so nas seznanile  K B M. Minco moram zapisat na debelo, ker je odigrala v obeh skečih.
Skratka, srečanje je zelo koristno, da se dobimo sodelavci Karitas, skupaj pomolimo, po veselimo in sproščeno pogovorimo. Hvala Bogu in vsem, ki ste prišli, kaj pomagali, da nam je tako lepo uspelo. Ravno tako hvala vem, ki skozi vse leto pomagate komurkoli in kakorkoli v njegovi stiski. To je karitas – delujoča ljubezen.

2. 2. – SVEČNICA: Letos je na nedeljo, zato bo blagoslov sveč v Trgu. Pred sv. mašo se zberemo na dvorišču, prižgemo sveče  in molimo veseli del rožnega venca. Ob 10.00 bomo sveče blagoslovili in v procesiji poromali v kapelo. Tisti, ki težko zmagujete stopnice počakajte od zadaj, da se procesija ne bo trgala in predolgo zavlekla. Cena sveče je 'čim več', ker je potreb kar nekaj.

V januarju skrbijo za kapeli in ostalo Radenci.